0 In Podróże/ USA

Muzea w Nowym Jorku

Podróże po świecie chwilowo niestety zablokowane, ale kto powiedział, że nie można zwiedzać wirtualnie? Postanowiłam udać się więc w taką wirtualną podróż do jednego z moich ulubionych miast- Nowego Jorku. I zabieram Was na wycieczkę po… muzeach!

Tak wiem, że brzmi jak nuda. Ale uwierzcie mi, te muzea warto odwiedzić i gwarantuję, że nikt nie będzie się nudził. Zapraszam Was na wirtualne zwiedzanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Pamięci Ofiar 9/11 i Muzeum Historii Naturalnej.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

muzeum sztuki współczesnej w nowym jorku, moma,Nawet nie będąc znawcą sztuki, są miejsca które po prostu należy odwiedzić. Mam taką moją prywatną listę takich miejsc i powoli odhaczam z niej kolejne punkty. Museum of Modern Art, czyli w skrócie MoMA, było oczywiście wśród nich.

To chyba najbardziej znane muzeum sztuki nowoczesnej na świecie. Każdy współczesny artysta dałby się pokroić aby jego dzieła zasłużyły sobie na wystawienie ich tutaj. Nie dziwne, znalazłby się wtedy wśród takich artystów jak Vincent Van Gogh, Pablo Picasso, Andy Warhol, Salvadore Dali, Frida Khalo czy Roy Lichtenstein.

Poza wymienionymi powyżej w MoMA możecie podziwiać twórczość także wielu innych przedstawicieli modernizmu, surrealizmu, abstrakcjonizmu, kubizmu, pop artu, op artu, minimalizmu (ten kierunek o którym stojąc przed obrazem myślicie „sam bym to mógł namalować i zgarnąć za to milion dolarów”) i ekspresjonizmu abstrakcyjnego („moje trzyletnie dziecko tak samo maluje, może czas wystawić jego prace na aukcjach”).

Wiecie, że w muzeum znalazło się nawet miejsce dla żółtych karteczek post-it? Jako jeden z przykładów sztuki masowej.

Nie wszystko może wprawia w zachwyt np. instalacja ze zwisającą z sufitu łopatą za nic do mnie nie przemówiła. Co też autor miał na myśli? Może żona kazała mu przekopać ogródek a on chciał tworzyć?

No ale poza niektórymi niezrozumiałymi eksponatami czeka was całe mnóstwo obrazów, instalacji, rzeźb, plakatów, fotografii, murali, filmów czy nawet wydruków cyfrowych. I na to wszystko oczywiście za mało czasu!! Tak więc wchodzi moja rada i to ważna: wygospodarujcie sobie więcej niż półtorej godziny na MoMA bo inaczej zrobicie to po łebkach, oblecicie w pędzie jedno do dwóch pięter (z pięciu) i będziecie żałować tak jak ja, a w końcu i tak będziecie musieli udać się tam znowu przy innej okazji. A kiedy już to zrobię, to na pewno odnajdę kolekcję dzieł Andy’ego Warhola- do tej pory nie mogę sobie wybaczyć, ale czas zawsze płynie odwrotnie proporcjonalnie do tego jak byśmy chcieli.

Wejścia strzeże potężny pająk autorstwa Louis Bourgeois, podobny do tego spod Muzeum Guggenheim’a w Bilbao, zresztą tej samej twórczyni. A na dziedzińcu wyrosła sobie róża.

Bilet: 25$ (no chyba, że pójdziecie tam dwa razy, bo albo tak was wciągnie, albo za pierwszym razem zabraknie Wam czasu

Muzeum Pamięci Ofiar 11 wrześniamuzeum world trade center w nowym jorku czy warto

To miejsce jest niezwykłe i bardzo emocjonalne. Na pewno nie wyjdziecie stąd obojętni i nieprzejęci. Jego twórcy włożyli wiele pracy aby uzyskać naprawdę piorunujący efekt.

Muzeum jest nowoczesne i pełni multimedialne. Mieści się na kilku poziomach pod ziemią- w trakcie zwiedzania zataczamy kręgi i schodzimy coraz niżej- aż do podstaw fundamentów wieżowca.Część konstrukcji pozostała prawdziwa. Niektóre elementy, jak np. ocalałe, choć bardzo zniszczone schody ewakuacyjne, zostały przeniesione z poziomu ulicy pod ziemię. Wśród eksponatów możemy zobaczyć też powyginane elementy konstrukcyjne- olbrzymie żelazne słupy które zostały przebite i powyginane w momencie uderzenia w nie samolotu.muzeum ofiar world trade center
Jedna z sal multimedialnych poświęcona jest ofiarom. Na ścianie wiszą zdjęcia wszystkich trzech tysięcy ofiar które zginęły we wszystkich łącznie atakach na wieże WTC. W 1993 terroryści także bowiem zaatakowali w tym miejscu, podkładając ładunek wybuchowy umieszczony w ciężarówce, która wybuchła pod Wieżą Północną. Zginęło wtedy 6 osób a ponad 1000 zostało rannych.
O każdej z ofiar można się czegoś dowiedzieć. W tym celu przygotowanych jest kilka ekranów dotykowych gdzie, po kilku kategoriach, jak np. firma w której pracowali czy narodowość, można wyszukać osoby i przeczytać parę słów o ich życiu, wspomnienia rodzin i przyjaciół, a także obejrzeć więcej ich zdjęć- także tych z prywatnych albumów rodzinnych, co jest jeszcze bardziej smutne. Wśród ofiar znalazłam 8 Polaków, w większości bardzo młodych ludzi.

muzeum 11 września w nowym jorku,
Jest to tak zaprojektowane, że gdy wybierzemy profil danej osoby na komputerze to po kilku minutach to samo wyświetla się w dużej ciemnej sali na kinowym ekranie z podkładem muzycznym oraz wypowiedziami najbliższych. Każdy choć na chwile tam przysiada i ogląda.

Żeby tego było mało na ścianach, w wielu miejscach, porozwieszane są autentyczne kartki, które wisiały na ulicach Dolnego Manhattanu zaraz po tragedii, listy na których rodziny szukały swoich najbliższych z pozostawionymi numerami kontaktowymi i prośbą o kontakt gdyby ktoś cokolwiek wiedział o zaginionym. Tysiące osób desperacko poszukiwało w tamtych dniach członków swoich rodzin i przyjaciół z nadzieją, że żyją i nic im się nie stało.muzeum ofiar wtc

Zagłębiając się dalej zobaczymy odnalezione w trakcie akcji wydobywania ofiar przedmioty codziennego użytku. Teczki, torby z którymi szli tego dnia do pracy, przedmioty biurowe a nawet części garderoby.
Są też zniszczone wozy strażackie, połamane łopaty, ubrania strażaków i wolontariuszy.

najlepsze muzea w nowym jorkuJedna z ekspozycji to odtworzenie minuta po minucie wydarzeń z tamtego poranka. Ta część bardzo mnie uderzyła, gdyż poza wiadomościami i telefonami pomiędzy służbami ratunkowymi, Białym Domem, najważniejszymi urzędnikami w państwie można tam usłyszeć również nagrania z samolotów, telefony stewardess, które bez cienia utraty kontroli łączyły się z wieżą gdy ich samolot został porwany.

W muzeum znajdziemy też informacje o samych zamachowcach i możemy posłuchać o rozwoju terroryzmu na świecie.  W niektórych punktach stoją przewodnicy, którzy odpowiadają na pytania zwiedzających i starają się dodać od siebie to czego nie można zobaczyć ani przeczytać.

Po wyjściu z Muzeum znajdujemy się w tak zwanej Strefie Zero. Na miejscu obu wież znajdują się Pomniki Pamięci. Są one niebagatelnie zaprojektowane i patrząc na nie odczuwany gdzieś wewnątrz ogrom tej tragedii. Są to dwa takie same „baseny” w których woda spływa bardzo głęboko pod ziemię symbolizując wylane łzy. Wokół każdego z pomników wygrawerowane są imiona i nazwiska wszystkich ofiar. Zimą przy -17 stopniach jest tam pusto, ale latem ciężko nawet podejść bliżej i przepchnąć się przez tłum odwiedzających.muzeum pamięci 11 września

Niezależnie jednak czy latem czy zimą, tutaj po prostu trzeba przyjść.

Muzeum Historii Naturalnej

muzeum z dinozaurami w nowym jorkuNo dobrze, teraz zrobi się trochę weselej. Pamiętacie film Noc w Muzeum z Benem Stillerem? Może cud kinematografii to nie był, ale na pewno spopularyzował jeszcze bardziej nowojorske Muzeum Historii Naturalnej, które mieści się w samym sercu Manhattanu.

To jedno z największych muzeów na świecie. Myślę, że ta informacja sprawi, że dobrze zarządzicie czasem na jego zwiedzanie. To też jedno z najstarszych muzeów, za rok skończy 150 lat- powstało w 1869 roku. Na pomysł jego utworzenia wpadł pewien student Harvardu, a jego idea tak się spodobała, że znamienite osobistości na przestrzeni lat wyskakiwały kolejno z kasy na jej finansowanie. Wśród nich byli między innymi Theodor Roosevelt czy John Pierpont Morgan.

muzeum historii naturalnej w nowym jorkuPodróż przez niezliczone sale muzeum jest fascynująca. Na mnie szczególnie wrażenie robiły realnej wielkości szkielety dinozaurów i pterozaurów (latające dinozaury;). Dopiero kiedy staniecie obok szkieletów jak na zdjęciach powyżej i wyobrazicie sobie, że to coś jest przyobleczone w skórę i się porusza to przejdą Wam ciarki po plecach, że coś takiego chodziło kiedyś naprawdę po ziemi. Poza szkieletami znajdziecie też całą masę odwzorowanych modeli zwierząt i ludzi pierwotnych w makietach imitujących ich naturalne środowisko życia. Będą też szczątki człowieka pierwotnego, kości dinozaurów, multimedialny pokaz o tym jak powstało życie na ziemi, meteoryty i sto tysięcy innych ciekawych rzeczy.muzeum z filmu noc w muzeum

Jeżeli póki co Nowy Jork jest Wam nie po drodze, to Dubaj jak zawsze wychodzi ze swoją alternatywą i proponuje takiego swoją wersję nowojorskiego dinozaura w Dubaj Mall’u;P

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply