Niemcy

Berlin

12 marca 2016

IMG_9483Aż wstyd się przyznać, że mając Berlin na wyciągnięcie ręki, w styczniu byłam tu dopiero pierwszy raz. W dodatku, ze względu na okoliczności, musiałam przyjechać tu sama. I trochę szkoda, bo dzieje się tutaj wiele, jest wiele do zobaczenia i fajnie jest to robić z kimś, no ale, że życie stawia przed nami coraz to nowsze wyzwania, więc tym razem był to solo-trip;)

No to na początek mapka z punktami obowiązkowymi.

1. Postdamer Platz

Plac Poczdamski. Centralny punkt miasta. Tutaj zaczęłam moją wycieczkę ulicami Berlina. Nowoczesne biurowce poprzetykane fragmentami muru Berlińskego, obklejonego od góry do dołu kawałkami wyżutej gumy i Sony Center – czyli centrum handlowe XXI wieku. No to po kolei.

Najpierw Sony Center. Nie żeby był to jakiś kosmos, ale budowla rzeczywiście jest nowoczesna i ciekawa. A szczególnie jej kolorowa kopuła, którą należy podziwiać od wewnątrz, bo tam świeci się wszystkimi kolorami tęczy.

IMG_1653IMG_1662IMG_1665IMG_1667Poza Sony Center mamy masę innych wieżowców o dziwnych i ciekawych kształtach. Przecięty na pół walec albo trójkąt ostrokątny;) Architekci widać mieli jakąś fiksację na temat brył geometrycznych. IMG_1669IMG_1680Ale poza nowoczesnymi budynkami gdzieniegdzie pozostały fragmenty Berlina sprzed 15 lat. Poniżej fragmenty Muru Berlińskiego, w języku władz Niemieckiej Republiki Demokratycznej- Antyfaszystowskiego Wału Ochronnego;)IMG_1633I guma do żucia z bliskaIMG_1631IMG_1646Zza muru wychyla się dumnie iPhone 6s, od razu można poczuć powiew zachodu.IMG_1645

2. Budynek Reichstagu

IMG_1694Czyli siedziba niemieckiego parlamentu. A konkretniej izby niższej parlamentu- Bundestagu. Wcześniej była to też siedziba parlamentu Trzeciej Rzeszy, ale tylko do 1933 kiedy to budynek doszczętnie spłonął i trzeba go było później, w latach 60-tych, stawiać od nowa. Przy minusowej temperaturze można zrobić jedną fotkę i trzeba uciekać dalej, żeby nie zamarznąć, nie będę się więc rozwodzić specjalnie nad tym budynkiem.

3. Brama Brandenburska

IMG_1702W sumie to chyba najbardziej charakterystyczna budowla Berlina. Stoi na końcu (a może na początku) najdłuższej ulicy Berlina Unter den Linden. W czasach kiedy Niemcy były podzielone murem była podobno niedostępna dla zwykłych śmiertelników, pewnie jedne władze nie mogły się dogadać z drugimi jak ją podzielić, więc ostatecznie nikt nie miał do niej dostępu, żeby było sprawiedliwie;p Dziś można ją podziwiać w całej okazałości.

4. Checkpoint Charlie

IMG_1781W tym miejscu było przejście graniczne między NRD a RFN. Kontrolowali je żołnierze alianccy (min. amerykańscy). W sumie to do dziś została tylko mała, biała budka z amerykańską flagą, wyglądająca dość niepozornie. Na tyle niepozornie, że zanim ją zobaczyłam, to najpierw poszłam za daleko bo jakoś nie rzuciła mi się w oczy;) Ale w czasach podziału Europy raczej nikt by jej nie przeoczył, bo wyglądało to tak, jak na zdjęciu poniżej (zrobionym na wystawie poświęconej Murowi Berlińskiemu, znajdującej się pod chmurką na skrzyżowaniu ulic Friedrichstrasse i Zimmerstrasse, zaraz obok Check point’u) :IMG_17895. East-side gallery

IMG_1870Do East Side Gallery trzeba kawałek podjechać metrem bo znajduje się kawałek od centrum. Po wschodniej stronie rzeki Sprewy, nad samym jej brzegiem. Wysiadacie na ulicy Warszawskiej (Warschauerstrasse) i stąd czeka was mniej więcej godzinny spacer wzdłuż prawie półtorakilometrowego fragmentu muru berlińskiego (który, jak był cały, miał aż 156 kilometrów długości), na którym wyżyli się artyści z całego świata. Ta galeria to także pomnik dla wolności, bo głównie tego właśnie tematu dotyczą wszystkie prace. Kilka moich ulubionych:

IMG_1871 IMG_1873 IMG_1874 IMG_1887Na to każdy czeka najbardziej. Romantyczny pocałunek Breżniewa i Honeckera znajduje się idealnie naprzeciwko stadionu Mercedes-Benz Arena, na murze od strony ulicy. Może komuś się ta wiedza przyda, bo ja na początku zwiedzałam od strony rzeki i nie mogłam znaleźć;pIMG_1888 IMG_1892 IMG_1895 IMG_1903

6. Alexanderplatz

IMG_1743Zwany jest też pieszczotliwie Alexem. Nie jest to specjalnie urodziwe miejsce- zwykły plac wyraóżniający się tym, że na środku stoi ogromna wieża telewizyjna, która robi wrażenie dopiero jak się od niej na jakąś odległość odejdzie i można ją wtedy zobaczyć w całej okazałości. Plac jest popularnym miejscem spotkań. I niedaleka stąd do dwóch ostatnich atrakcji:

7. Katedra Berlińska

IMG_1731Generalnie nie jestem fanką zwiedzania szlakiem kościołów, ale Katedra Berlińska zrobiła na mnie duże wrażenie kiedy koło niej przechodziłam, więc zatrzymałam się przy niej na chwilę i zrobiłam parę zdjęć. A potem doszukałam się w internecie, że to Katedra;) Bywa…IMG_1770 8. Muzeum NRDIMG_1944No i to miejsce to zdecydowanie mój faworyt, dlatego taki smaczek zostawiałam na koniec. Koniecznie musicie tu przyjść, żeby przypomnieć sobie trochę obrazki z dzieciństwa. Przed Wami mała podróż w czasie…;)

IMG_1909Elegancka meblościanka w wysokim połysku… IMG_1944Kto nie miał takiej lampy?IMG_1950Takiej kuchni to nie pamiętam, ale to może dlatego, że nigdy w kuchni za dużo nie przebywałam i tak mi zostało do dziś;pIMG_1955Rezerwuar podsufitowy i kwadratowe kafelki, u wszystkich takie same, różniące się jedynie kolorem. Tę dizajnerską baterię też skądś kojarzę….IMG_1938Dryn dryn… łączę, międzymiastowa…IMG_1928Wybór prawie jak w Media Markcie…IMG_1920Tak wyglądał zestaw podróżnika??

IMG_1923A po sentymentalnej wędrówce możecie się przejechać Trabantem. Ale nie jest to taki zwykły Trabant, bo jego przednia szyba to interaktywny ekran, który przeniesie Was na oldschoolowe, socjalistyczne osiedle bloków z wielkiej płyty, między którymi będziecie mogli sobie trochę pojeździć;D IMG_1961Kilka porad:

  • Gdzie spać? Nie polecę Wam tym razem mojego hotelu bo nie byłam z niego wybitnie zadowolona. Jedyne jego plus to to, że był blisko centrum
  • Transport– S-bahn i U-bahn czyli szybka kolej miejska i metro. Do tej pory nie wiem które jest które;p Bilet kosztuje 2,7 euro i od momentu skasowania ważny jest przed 2 h. Są też tanie bilety za 1,7 euro ale ważne są na trzy przystanki. Najlepiej chyba zainwestować 7 euro na cały dzień albo 9 euro na 4 dowolne przejazdy.
  • Jedzenie– oczywiście Currywurst albo Bratwurst i zimne piwo…. musi być po niemiecku;p Chociaż przyznaję, że na zdjęciu wygląda to bardzo biednie, no ale co się miałam rozsiadać w restauracjach jak byłam sama i nie miałam nawet z kim pogadać przy jedzeniu;pIMG_1994

Ciekawostka

IMG_2003Na koniec jeszcze zaserwuję Wam ciekawostkę. Główny bunkier Hitlera, miejsce gdzie spędził ostatnie dni życia i popełnił samobójstwo znajduje się… pod tym oto “pięknym” osiedlem. A wyjście z bunkra znajdowało się pod obecnym parkingiem. Dziś jest tu szlaban i podejść bliżej mogą tylko mieszkańcy. Ale w sumie i tak nie ma po co tam wchodzić, bo nie zostało tam nic do oglądania.

To by było na tyle samotnego zwiedzania. Naprawdę warto odwiedzić to miasto ale najlepiej robić to latem, mając towarzystwo u boku i więcej czasu niż półtora dnia;)